فروردين 06, 1401

فروغ فرخزاد شاعری برای همه اعصار

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

فروغ فرخزاد (۸ دی ۱۳۱۳ – ۲۴بهمن ۱۳۴۵) اولین زن شاعر ایرانی است که با…
فروردين 06, 1401

پروین اعتصامی، گنجینه شعر و ادب ایران زمین

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

پروین اعتصامی (۲۵ اسفند ۱۲۸۵ – ۱۵ فروردین ۱۳۲۰)‌ یکی از گنجینه های شعر و…
فروردين 06, 1401

پروين اعتصامي، شاعره نامدار ایران زمین

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

پروين اعتصامي در روز 25 اسفند 1285 شمسي در تبريز به دنيا آمد و در…
فروردين 06, 1401

ژاندارک – قهرمان آزاديخواه فرانسه

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

روز سوم ژانويه سال 1431 ژاندارک، قهرمان آزاديخواه فرانسه که بر اثر خيانت فرانسويهای طرفدار…
فروردين 06, 1401

مجاهد شهید فروزان عبدی پورپیربازاری

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

عضو تیم ملی والیبال زنان ایران محل تولد: تهران شغل – تحصيل: عضو تیم ملی…
فروردين 06, 1401

مجاهد شهید عفت خلیفه سلطانی

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

«افتخار می‌کنم که تمام هستی‌ام را در این راه می‌دهم». مجاهد شهید عفت خلیفه سلطانی…
فروردين 06, 1401

مجاهد شهید صبا هفت برادران

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

نفس باد صبا از روز 19فروردین 90 که در سفر بی‌بازگشت صبا همراه او شدم،…
فروردين 06, 1401

اسامی برخی زنان باردار اعدام شده - آنانی که با طفل بدنیا نیامده خود…

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

آنانی که با طفل بدنیا نیامده خود به تیرک اعدام سپرده شدند اسامی برخی از…
فروردين 06, 1401

مجاهد شهید اعظم عطارزاده

in زنان خط شکن و پیشتاز

by قیام آزادی

گوهری گرانبها در قلب تاریکی تولد: بروجرد 1340 (27 ساله) مجرد شغل و تحصيلات: كارمند…
بيست و سومين شهيد محاصره ضدانساني پزشكي در ليبرتي
پيام تسليت مريم رجوی
ساعت 0630  بامداد روز سه شنبه 23 دي  (13 ژانويه 2015) مجاهد خلق مهين افضلي دچار حمله قلبي شد و به دنبال آن در كلينيك عراقي در اثر ايست قلبي جان باخت.
خواهر مجاهد مهين افضلي متولد 1329 در تهران از مسئولان سازمان مجاهدين خلق ايران و مديران ارتش آزاديبخش ملي با 36 سال سابقه مبارزاتي و 31 سال سابقه فعاليت حرفه يي تمام وقت تشكيلاتي براي آزادي خلق و ميهنش بود.
وي كه بيست و سومين شهيد محاصره ضد انساني پزشكي در ليبرتي است از مدتها پيش از بيماري قلبي رنج مي برد.
مجاهد خلق مهين افضلي داراي سابقه و پاسپورت پناهندگي سياسي در فرانسه بود اما دولت فرانسه از پذيرش پناهندگانش امتناع كرد. به همين خاطر نام او براي معالجه و انتقال به فنلاند در ليست 7 ژانويه 2014 ثبت شد . همچنين به خاطر وخامت حال بيمار نام او به خانم جين لوت، نماينده ويژه دبير كل ملل متحد در بازاسكان مجاهدين ارائه شد ( ليست آوريل سال 2014-رديف 31).
نام مجاهد خلق مهين افضلي در ليستهاي ارائه شده به كميساريا عالي پناهندگان (نوامبر2014 و ژانويه 2015) به چشم مي خورد اما هيچيك از اين مراجعات مؤثر واقع نشد و  به جان باختن او منجر شد. اطلاعيه هاي روزانه دبيرخانه شوراي ملي مقاومت دربارة محاصره ضد انساني پزشكي و موضعگيريهاي پياپي بين المللي در اين باره به روشني نشان مي دهد كه وي را بايد بيست و سومين شهيد محاصره عمدي پزشكي كه يك عمل كثيف ضد انساني است، محسوب كرد. سكوت سازمان ملل و مقامات آمريكايي در اين باره به راستي شگفت انگيز است.
به اين ترتيب از سال 2009 به بعد و پس از اينكه آمريكا حفاظت اشرف را به نيروهاي عراقي تحويل داد 23 تن از مجاهدان اشرف و ليبرتي، در اثر محاصره پزشكي جان باختند. شمار ديگري از بيماران نيز كه از بيماريهاي صعب‌العلاج رنج مي برند به خاطر همين محاصره جنايتكارانه در وضعيت خطرناكي به سر مي برند. بدون ترديد اگر آمريكا و سازمان ملل و دولت عراق طبق توافق چهار جانبه اوت 2012 و طبق طرح يونامي تخليه اشرف و انتقال باقيمانده ساكنان آن به ليبرتي در روز 5 سپتامبر 2013 در پي قتل عام 10 شهريور 92 در اشرف و همچنين طبق نامه 6 سپتامبر2013 معاون وزارت خارجه آمريكا در همين باره به خانم رجوي، دولت عراق را وادار به برداشتن محاصره پزشكي يا لااقل  انتقال تجهيزات پزشكي مجاهدين از اشرف به ليبرتي مي كردند، اين درگذشت و شهادت قابل اجتناب بود. نامه ها و مراجعات مكرر كميته امداد پزشكي مجاهدين در ليبرتي و مشاوران حقوقي در اين خصوص گواه همين حقيقت است. خانم مهين افضلي مانند ديگر ساكنان ليبرتي فرد حفاظت شده طبق كنوانسيون چهارم ژنو و  طبق قانون پناهندگي و فرد «مورد نگراني» بود.
بازي با بيماري و جان مجاهدان اشرفي در ليبرتي، حرفه شناخته شده كميته سركوب اشرف و ليبرتي در نخست وزيري عراق بوده است. در حاليكه كلينيك عراقي از تجهيزات لازم براي موارد اورژانس برخوردار نيست، سه سال است حكومت عراق از انتقال تجهيزات پزشكي كه ساكنان در اشرف به هزينه خودشان تهيه كرده اند، جلوگيري مي‌كند.
خانم مريم رجوي با تسليت به مجاهدان آزادي در ليبرتي به خاطر فقدان  مجاهد صبور و قهرمان مهين افضلي، شهادت او را  خطاب به دختر رزمنده  اش عاصفه حيدريان افتخار آميز و نشانه اوج مقاومت و پايداري زن ايراني در سخت ترين شرايط توصيف كرد.
خانم رجوي همچنين تعهدات مكتوب و مكرر دولت آمريكا و ملل متحد نسبت به امنيت و سلامت ساكنان ليبرتي را خاطر نشان كرد و  به اقدام فوري براي پايان دادن به اين محاصره جنايتكارانه فرا ‌خواند .
خانم رجوي محاصره ضد انساني و ممانعت از انتقال تجهيزات پزشكي مجاهدين از اشرف به ليبرتي را نقض آشكار معاهدات بين المللي و توافقات مكتوب 4 جانبه بين سازمان ملل ، دولت هاي عراق و آمريكا و مجاهدين و از مصاديق جنايت عليه بشريت خواند.
دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
23 دي 1393(13 ژانويه 2015)